Świat Tomskiego blog - Recenzja II Wydania "Marzenia"

Anna Paszkiewicz

Marzenie

 

Kto z Was nie ma jakiegoś marzenia? Czasami wydaje nam się, że spełnienie marzeń jest niemożliwe. Myślimy, że ciągle nam czegoś brakuje czy nie jesteśmy w czymś wystarczająco dobrzy by zacząć realizować swoje pragnienia. A wystarczy impuls, dobre słowo, inspiracja i nagle okazuje się, że niemożliwe staje się możliwym! Taki piękny patronat się nam trafił! Jesteśmy zaszczyceni.

„-Mówią mi nawet, żebym puknęła się w ten głupi pierścień, bo kto to widział, żeby dżdżownice skakały ze spadochronem. Ale ja sobie z ich gadania nic nie robię. Pewnie są zazdrośni, bo brakuje im odwagi. A wierz mi, drogie dziecko, trzeba mieć jej naprawdę sporo, by marzyć.”

Marzenie Anna Paszkiwicz

Historia toczy się na łące w lesie. Mała Pajęczyca Miłka zamiast pleść pajęczynę jak każdy inny jej krewny marzy o malowaniu. Chciałaby tworzyć piękne obrazy i kreować świat. Jednak jest jeden problem. Urodziła się wyjątkowa, ma tylko trzy tylne łapki. Uważa, że przez to nigdy nie będzie mogła zrealizować swoich pragnień. Los sprawia, że spotyka na swojej drodze inne leśne zwierzątka, które mimo swoich ograniczeń dążą do spełnienia swoich marzeń. Ślimak, który spieszy by zapisać się na kurs tańca? Czy motyl, który udaje ćmę by tworzyć mapę nieba? To te spotkania uświadamiają Miłce, że należy sięgnąć po marzenia nawet gdy wydaje nam się, że są nieosiągalne.

 

 

Marzenie Anny Paszkiewicz  to piękna historia dla dzieci, która porusza bardzo ważne tematy. W dzisiejszych czasach często te osoby, które się różnią są gorzej traktowane, czy odrzucane. Ktoś kto robi coś gorzej, czy czegoś nie potrafi jest uważany za kogoś gorszego. Historia Miłki pokazuje, że od każdego możemy się czegoś nauczyć. Każdy może być dla nas inspiracją i pomocą w realizowaniu pragnień.

 

Doskonałym uzupełnieniem tekstu są baśniowe ilustracje Aleksandry Jamróżkiewicz. Są zabawne, przyciągają wzrok i bawią. Te małe stworzonka stają się dziecięcymi bohaterami. Jest to lektura, którą warto czytać z dziećmi by prowokować dyskusje o odmienności, o marzeniach, o traktowaniu innych. Marzenie zostało przetestowane na grupie przedszkolaków i zebrało wspaniałe rekomendacje!