Świat Tomskiego blog - Recenzja "Skarpetkowy potwór"

„Skarpetkowy potwór” Dorota Schrammek

Skarpetkowy potwór to idealna lektura dla każdego przedszkolaka oraz ucznia klas pierwszych. Jest to zbiór opowiadań, które poruszają zwykłe, codzienne tematy, które dla dziecka mogą być bardzo istotne. Jest to 7 historii zilustrowanych przez Ewelinę Jaślan – Klisik zamkniętych w twardej oprawie.

Każde opowiadanie to inny problem. Już na początku dowiadujemy się „co stanowi problem”, później następuje opis możliwości rozwiązania kłopotu i na sam koniec autorka w bardzo prosty i dosadny wręcz sposób formułuje morał. Bohaterowie to dzieci, które mają swoje humory, złości, radości – każdy rodzic zna takie sytuacje. Nie są to wykreowane na siłę ambitne opowieści wychowawcze. Raczej są to kilkustronicowe opisy sytuacji, które czyhają na nas każdego dnia.

 

Tematy, które autorka porusza to m.in. skutki łakomstwa, kalectwo, dbałość o odpowiednie słownictwo, strach przed spaniem w swoim łóżku. Takie potraktowanie tematu rzuca na problem nowe światło, dziecko może to zinterpretować i zastosować w swoim życiu.  Jest to doskonały wstęp do dyskusji. Dla mnie strzałem w 10 jest potraktowanie dorosłych i dzieci na równi. Bajka „Najpiękniejsza pieśń” porusza bardzo ważny temat: zdenerwowanie mamy spowodowane brakiem posłuszeństwa dziecka i wspólne rozwiązanie sytuacji. Dla mnie to najbardziej wzruszające opowiadanie. Przypomina o tym, że rodzice również mają swoje uczucia, emocje, z  którymi też muszą sobie radzić.

Polecam Skarpetkowego potwora dla każdego kilkulatka, który ciekawy świata chce ciągle odkrywać otaczający go świat.

Część druga recenzji 3 nowości w biblioteczce – wydawnictwo Alegoria


Recenzowany produkt

Skarpetkowy potwór

Skarpetkowy potwór

Dorota Schrammek

Dane o produkcie

  • Format: 165 x 235 mm
  • Oprawa: twarda
  • ISBN: I, 2017
  • Wydanie: 978-83-62248-93-3

Ocena czytelników

Cena: 20,00 zł brutto