There seems to be an error with the player !

Warszawskie Targi Książki

1.jpg
Radio Plus
 
facebook
Beata Przybyszewska-Kujawa, Almodovar i suplementy,

„Gabi net - estetyka i zdrowie”, zima 2010/2011

 

Miguel Angel Almodovar – hiszpański promotor zdrowego żywienia, autor 10 książek na ten temat. Jedna z nich „Suplementy piękna, zdrowia optymizmu i wigoru dla zdrowia i urody” została właśnie wydana w Polsce.

To, że zdrowe odżywianie jest kluczowe dla zdrowia człowieka wie każdy, jednak coraz rzadziej o tym pamiętamy. Brak czasu i pośpiech sprawiają, że nie odżywiamy się prawidłowo. Mamy do dyspozycji gotową, przetworzoną żywność, gotowe dania, Fast foody… Tak powstają niedobory wielu ważnych substancji odżywczych.

Istnieją trzy podstawowe zasady związane z potrzebą suplementacji:

- Organizm zmniejsza ilość wytwarzanych substancji endogennych takich jak melatonina, koenzym Q10 obecny we wszystkich tkankach.

- Kwestia wartości odżywczej spożywanych artykułów. Z uwagi na stosowane środki ochrony roślin, pestycydy i zanieczyszczenie środowiska znacznie spada zawartość np. likopenu w pomidorach, kwasu linolenowego w wołowinie czy fosfadylocholiny (lecytyny) w jajach.

- Zmieniają się nawyki żywieniowe (…)

Miguel Almodovar opracował swoisty dekalog najważniejszych substancji, które powinny być uzupełniane w razie potrzeby. (…)

Podstawowy problem dotyczy jednak braku specjalistów, którzy mogliby pacjentom i klientom dobierać odpowiednie, indywidualne kuracje. (…) Jesteśmy pozostawieni sami sobie w diagnozowaniu i wyborze suplementów . dziś na naszą decyzję może mieć wpływ slogan reklamowy, hasło, kolor opakowania… Dlatego sądzimy, że rozwój wszelkich inicjatyw mających na celu popularyzację wiedzy jest bardzo ważny, by z tego gąszczu ofert  wydostać się z rozsądnie wybranym suplementem.

 

Joanna Sarnecka, Niecodzienny watykański bedeker, „Wspólny Powiat”, 2/2011

„Watykan. Wyprawa do najmniejszego państwa świata” autorstwa Alexandra Smoltczyka, to bodaj najciekawszy spośród przewodników, jaki miałam okazję czytać. Ciekawy, bo niebanalny. Autor, mieszkający na co dzień w pobliżu Watykanu, zna doskonale wiele ciekawostek związanych z funkcjonowaniem stolicy apostolskiej. W książce znajdziemy kontakty, adresy, informacje zarazem ciekawe, jak i przydatne podczas wizyty. Jak zamówić audiencję? Gdzie otrzymać przepustkę na wstęp w mury miasta? (…)

Ale to nie wszystko. Najciekawsza jest perspektywa z jakiej Smoltczyk opisuje Watykan. Jako protestant zachowuje pewien dystans do atmosfery sakralności, jaką otacza Watykan niejeden katolik. Z dystansem i humorem analizuje i przedstawia sposób działania miasta – fenomenu. Najmniejszego i prężnie działającego przedsiębiorstwa religijnego, niezwykłego jak na dzisiejsze czasy państwa. (…)

Dzięki tej nietuzinkowej (…) perspektywie, wnikamy głębiej w zjawisko funkcjonowania stolicy Piotrowej, z całą jej zawiłą i nie zawsze świętą historią, z całą złożoną organizacją i logistyką, z atmosferą miasta, które istnieje w zasadzie tylko w celach religijnych, choć ma swoją kuchnię, zaplecze codzienne, nieznane choć tak samo fascynujące.

 

 

Więcej artykułów…