There seems to be an error with the player !

Warszawskie Targi Książki

1.jpg
Radio Plus
 
facebook

Pszczoły i las. Pszczoła miodna na tle polodowcowej historii lasów w Polsce

Józef Banaszak

Opracowanie graficzne Zbigniew Karaszewski

Format 210x 255 mm

Objętość 104 str.

Oprawa miękka

ISBN 978-83-62248-20-9

Koedycja: Wydawnictwo Wilczyska

ISBN 978-83-928972-5-5

 

Nakład wyprzedany

  

  

Patron medialny:Przegląd  Pszczelarski

 

Książka „Pszczoły i las” rzuca nowe światło na wiekową egzystencję pszczół w pierwotnej puszczy. Kiedyś te niezwykle pożyteczne owady żyły wyłącznie w lasach,  a ten nie mógł bez nich istnieć. Ich związek trwał miliony lat, aż pojawił się w lesie człowiek. Na swojej drodze spotykał barcie, z których rabował miód i wosk.  Musiało minąć wiele lat, zanim nauczył się korzystał z tego największego puszczańskiego bogactwa w sposób przyjazny owadom. Wreszcie, gdy miejsce lasów zaczęły zajmować pola uprawne, człowiek  zabrał pszczoły z leśnych dzieni i uwięził je obok swoich domostw w skrzyniach, które  zaczął nazywać ulami.

Profesor Banaszak, który całe naukowe życie poświecił bioróżnorodności otaczającej nas natury, ukazuje dzieje bartnictwa z należnym tematowi pietyzmem.  To jedno z pierwotnych ludzkich rzemiosł miało w polskiej literaturze pszczelarskiej swoich wielkich dziejopisarzy, m.in.  ks. Kluka, Ciesielskiego, Wróblewskiego. Profesor Banaszak godnie kontynuuje ich tradycje. 

A jego książka przejdzie do historii także dzięki archiwalnym zdjęciom Jana J. Karpińskiego i Włodzimierza Puchalskiego. Wiele z tych zdjęć wydawcy publikują po raz pierwszy. Te unikatowe ilustracje oraz teksty z nimi powiązane spinają symboliczną klamrą historię bartnictwa i współczesnego pszczelarstwa.

CZYTAJ FRAGMENT