There seems to be an error with the player !

Warszawskie Targi Książki

3.jpg
Radio Plus
 
facebook

zebraNOWOŚĆ

Tytuł:
Zebra w barze, czyli Polak potrafi
Autor: Jacek Ślusarczyk
objętość 312 stron
format 205 x 145 mm
oprawa miękka
ISBN 987083-62248-49-0
Wydanie I, Warszawa 2015
Wydawnictwo Alegoria
kategoria: beletrystyka
cena detaliczna 34,50zł


Czysta fikcja-purnonsens czy reality-show?

I jedno,  i drugie. Wiele z opisanych tu zdarzeń miało miejsce naprawdę, wiele zostało zmyślonych. Gdzie kończy się prawda, a zaczyna  słodko-gorzka bajka o czasach wcale nie tak dawno minionych?

To wie tylko autor, z którego życia wzięte fakty stały się kanwą tej książki. Tak jak jeden z jej bohaterów (który?) w czasach głębokiego PRL-u  wyjechał za ocean "za chlebem". I co dalej?

Dalej to już książka. Nasz bohater poznaje  nowych przyjaciół i wspólnie postanawiają zbić na amerykańskiej ziemi majątek, zgodnie ze znanym porzekadłem - od pucybuta do milionera. Czy zgromadzili fortunę? A jeśli tak, to w jaki sposób? Czy wystarczyła ciężka praca, czy czasem los sprzyjał odważnym? I co tu (zapytamy po raz kolejny),  u licha, jest prawdą?

Żeby poznać odpowiedzi przynajmniej na niektóre z tych pytań, trzeba koniecznie przeczytać tę zwariowaną opowieść o przygodach trzech  młodych Polaków w emigracyjnym niegdyś raju - Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. Możemy tylko dodać, że autor (który po dziś dzień mieszka w Orlando) jest bardzo bystrym i krytycznym obserwatorem.  I, jak mówi - wiele to się tam nie zmieniło (poza nowoczesnymi gadżetami).

Miłośnicy opisów przyrody i pogłębionych analiz psychologicznych będą rozczarowani. Miłośnicy wartkiej akcji i dobrego humoru - zachwyceni. A ci, którzy lubią czytać między wierszami, znajdą dla siebie materiał do przemyśleń.